Mai világunkban minden helyettesíthető, lecserélhető, pótolható: ruházatunk, háztartási eszközeink, használati tárgyaink. Ha elromlik, esetleg már nem tetszik annyira, vagy kimegy a divatból: nem gond, veszünk helyette másikat. Otthonunk tárgyaival, a bútorainkkal is hasonló a helyzet. Azért biztosan mindenkinek vannak saját otthonában kedves tárgyai, olyanok, amelyek meghatározzák a lakás, vagy egy-egy helyiség hangulatát. Amelyekhez érzelemmel kötődünk. Melyek fontosak, és azok is maradnak. Ezeket a tárgyakat visszük mindig magunkkal, mert csak velük lesz otthon az otthon.
Pszichológiai jelentőségű tárgyaink az otthonunkban:
Megörökölt tárgyak: Otthonunkban lehetnek olyan tárgyak, melyeket úgy örököltünk meg, s ezért jelentőségük felértékelődhet. Személyeket, kedves emlékeket juttatnak az eszünkbe, így a teret, ahol elhelyezzük őket, melegséggel, pozitív energiával töltik meg. Nem pusztán tárgyként funkcionálnak, sokkal többet jelentenek számunkra: segítségükkel kicsit velünk lehetnek, akik már nincsenek velünk.
Ajándéktárgyak: Akitől ajándékot kapunk, szeretettel választ számunkra valamit. Örömet akar okozni, gondol ránk, amikor választ, és később nekünk is az a személy jut majd adott tárgyról az eszünkbe, akitől kaptuk. Az ajándékokat ráadásul fontos pillanatok, események, ünnepek alkalmával kapjuk, amitől még értékesebbé válnak. Ezek a jó közérzetet biztosítanak otthonunkban az egyszerű hétköznapokon is. (Viszont, figyeljünk arra is, hogy nem minden ajándékot kell látható helyre tenni! Az elmúlt házasságban kapott tárgyak otthonunkban: egy új kapcsolatban, életünk új szakaszában, kifejezetten negatív hatással bírhatnak!)
Gyermekeink munkái: Saját gyermekeink keze munkája mindig a legértékesebb. Nagy igyekezettel készítik, és színeikkel, formáikkal olyan világot teremtenek, melyek szabadságot, életörömöt sugároznak. Éljünk azzal a lehetőséggel, hogy munkáikat a lakás minél több pontján elhelyezzük, és élvezzük pozitív hatásukat! (Saját készítésű tárgyra is igaz!)
Utazások alkalmával vásárolt tárgyak: Egy-egy kirándulás mindig nagy élmény. Ha olyan helyen járunk, ahol egy másik kultúrát ismerhetünk meg, és nálunk nem kapható tárgyakat vásárolhatunk meg, szívesen helyezzük el lakásunk valamely pontján. Valaki szereti mások számára is ezeket az emléktárgyakat láthatóvá tenni (nappali, étkező), míg mások intimebb helyet keresnek nekik (hálószoba, dolgozószoba). Emlékeink, élményeink, tapasztalataink - amelyeket egy utazás során szerzünk -, énünkké válnak, személyiségünket alakítják, ezért otthonunkban is helyük van. Hiszen otthonunkban is akkor érezzük magunkat kiegyensúlyozottnak, ha kedves emlékek vesznek körül bennünket.
Áhított tárgyaink: Azok a tárgyak, melyeket régóta szeretnénk, vágyunk rájuk, azok már a megvásárlásuk előtt is sokat érnek számunkra. Ha sikerül hozzájutnunk, akkor utána biztosan nagy becsben fogjuk tartani. Amikor vágy teljesül (végre van egy ilyen komódom, tálalószekrényem stb.), az mindig egy rendkívüli érzést jelent. Ez az érzés pedig – ha nem is olyan intenzitással, mint a teljesülés pillanatában -, de megmarad bennünk.
Funkciójuk által felértékelt tárgyak: Ha egy tárgyat otthonunkban nagyon szeretünk azért, mert nagyon praktikus, nagyon kényelmes, akkor a funkciója fogja megszerettetni velünk. Egy szuper kényelmes fotelt inkább átkárpitozunk, minthogy lecserélnénk, ha úgy érezzük, csak abban szeretünk újságot olvasni, tévézni. Megkedveljük, mert jól funkcionál.
Szépség, mint a tárgyak értéke: Lehet, hogy egy-egy bútor, dekoráció nem azért kerül hozzánk, mert szükségünk van rá, hanem pusztán a szépsége fog meg bennünket. Iparművészeti tárgyak, képzőművészeti tárgyak, szép bútorok, párnák nem csak a lakásunkat teszik szebbé, a lelkünket is. Kellemesebbé teszik a környezetünket, ami szintén jó hatással van a közérzetünkre is.
http://www.tutiszoba.hu/terszemle/otthon-pszichologia/170-kedves-targyaink-a-lakasban#sigProGalleria0391b8e9fd
Lehet, hogy lakásunkban olyan tárgyak is vannak, melyekre a fentiek ellenkezője igaz: nem szeretjük őket, nem jó élményeket juttatnak eszünkbe, mindig csak útban vannak stb. Ezeket a tárgyakat nap mint nap kerülgetni, nézni, nem jó érzés, és lehet, hogy érdemes meggondolni, hogy továbbra is őrizzük őket, vagy inkább megválunk tőlük.
Laky J. Eszter
Képek forrása:
http://indulgy.com/post/5mvfFN2cg1/diy-ruffled-lamp-shade
http://www.apartmenttherapy.com/city-inspiration-in-your-home-74592
http://www.apartmenttherapy.com/the-home-studio-of-illustrator-darren-booth-lifework-187615
http://hookedonhouses.net/2010/01/22/meadowbrook-farm-a-new-kitchen-with-vintage-appeal/
http://www.homemadesimple.com/en-ca/homeorganization/pages/our-10-favorite-home-organization.aspx