A szokások olyan cselekvések, melyek sok ismétlés hatására alakulnak ki, és amelyek egy idő után már automatikussá válnak. Vannak olyan szokásaink, amelyek észrevétlenül lesznek részei életünknek, de szokásokra tudatosan is szert tehetünk. Sokan panaszkodnak idő- vagy helyhiányra, és azért nem változtatnak addigi szokásaikon, vagy akár egész életmódjukon, pedig egy elhatározás és néhány kezdő lépés után már nem is olyan nehéz a folytatás. Pozitív szokásaink kialakulásáért otthonunk is sokat tehet.
Szokásainkat saját környezetünk is befolyásolhatja, és ha ezt figyelembe vesszük, könnyebbé válhat, hogy jó szokásokat építsünk be az életünkbe. Amikor lányommal az iskolából sétálunk haza, kétfelé indulhatunk el. Az egyik utcán felkanyarodva egy zöldség-gyümölcs bolt van, ha a belváros felé megyünk tovább fagyizó. Ha a gyümölcsökkel teli ládákat pillantjuk meg, azt fogjuk megkívánni, de ha a fagylaltos pultban felhalmozott finomságokat, akkor abból szeretnénk választani.
Saját otthonunk ugyanígy irányíthatja cselekvéseinket. Ha lusták vagyunk megágyazni, akkor a megvetett ágy délután is hívogat bennünket, hogy feküdjünk le pihenni, de ha a karosfotel vár bennünket a kisasztalon felejtett könyvünkkel, akkor azt vesszük majd birtokba. Ha a mosogató alatti szekrényben külön gyűjtőedényt helyezünk el a műanyag, papír és háztartási hulladéknak, akkor az arra ösztönöz bennünket, hogy szelektíven gyűjtsük a szemetet. Azokban az otthonokban, ahol csak egy családtag dohányzik, és neki csak az udvar végében szabad elszívnia a cigarettáját, ritkábban fog rágyújtani, mint az, akinek szabad bárhol a lakásban. Ez csak néhány példa arra, hogy életterünk miként hathat szokásainkra.
Ha szeretnénk új szokásokat kialakítani, gondoljuk végig, hogy otthonunk ezt hogyan tudja támogatni. A mozgásszegény életmód megváltoztatásához segítséget nyújthat, ha a lakásban keresünk egy olyan területet, amit felszabadíthatunk egy kondigép számára. Akik keveset tudnak szabad levegőn lenni, az erkélyüket, teraszukat rendezzék be úgy, hogy kedvük legyen ott tartózkodni. Az egészséges táplálkozásra való áttérést segítheti a saját konyhakert (de még az is, ha olyan szakácskönyveket teszünk a konyhapolcra, melyekben az egészséges ételek receptjeit gyűjtik, gusztusos ételfotókkal), a megfelelő folyadékmennyiség elfogyasztását, ha az ásványvizes palack szem előtt marad, kedvenc poharunkkal együtt.
Minden szokáshoz, amit szeretnénk hétköznapjaink részévé tenni, társítsunk további pozitív élményeket! Az esztétikus, tiszta konyhában kellemesebb főzni, mint abban, ami elhanyagolt; a kényelmes íróasztal és fotel jó élményeket társít a munkavégzéshez; az illatgyertya, a hangulatvilágítás nyugalmasabbá varázsolja az estét, könnyebben hangolódunk a pihenésre, alvásra.
Alakítsunk ki a magunk és családtagjaink számára hasznos, jó szokásokat, hogy otthoni élményeink még kellemesebbekké váljanak!
http://www.tutiszoba.hu/terszemle/eletmod/343-uj-szokasok-uj-elmenyek#sigProGalleria88b70290fa
Képek: el mueble
Laky J. Eszter
Kapcsolódó cikkek: