Albérletben, kollégiumban, munkásszállón, idősek otthonában is otthonra lehet találni. (Mint ahogyan a fordítottjára is van példa: van, aki saját tulajdonú lakását sem érzi otthonának, mert nincsen meg a kötődés, az érzés.) Akkor tudjuk nem saját tulajdonú lakhelyünket is magunkénak érezni, ha megvalósul a kölcsönös kapcsolat fizikai környezetünk és saját személyiségünk, életmódunk között. Lássuk, mi segíthet ebben!
http://www.tutiszoba.hu/terszemle/eletmod/151--alberletben-otthon-lenni#sigProGalleria9846e7b1f1
1. Éljünk a választás lehetőségével! – Üres lakás esetében is igaz, de a bútorozottnál különösen, hogy ha nem a mi ízlésünknek megfelelő, nagyon nehéz lesz megszokni, elfogadni. Ha van rá módunk, minél több szempontot vegyünk figyelembe a választásnál:
- Környék: meg fogjuk-e szokni, el fogunk-e tudni igazodni, nincs-e messze munkahelytől, iskolától? Ha naponta megkeseríti az életünket a közlekedés, a külső környezettel szembeni ellenérzésünk, akkor a lakáson belül sem fogjuk tudni jól érezni magunkat. Egyre szürkébben fogjuk látni a mindennapjainkat otthonunkban, és azon kívül is.
- Lakás: Próbáljuk meg kideríteni, hogy a főbérlő mennyire rugalmas a lakás kialakításával kapcsolatban. Sokat segíthet a falak átfestése, bútorok helyének saját igény szerinti átrendezése. (Ne kelljen lila falat nézegetnünk, ha nekünk nagyon nem tetszik.)
2. Személyes tárgyainkkal hangsúlyozzuk az otthon érzését! – Ha családi fényképek, ereklyék, könyvek, dísztárgyak vesznek bennünket körül, máris otthonosabban érezzük magunkat! Váróteremben, strandon is saját pulóverrel, táskával, újsággal, könyvvel határoljuk körbe saját területünket, hogy ki legyen jelölve territóriumunk. Az albérlet is élvezhetőbb, ha ezt a területet minél több kedves tárgyunkkal varázsoljuk otthonossá. Saját tárgyaink segítenek a teret is sajáttá tenni.
3. Legyenek kapcsolataink a lakókkal! – Ha a lakókkal, a szomszédokkal sikerül jó kapcsolatot kialakítani, akkor ezek a kapcsolatok is tovább erősíthetik az otthon érzését. Elszigetelten, kapcsolatok nélkül mindenhol magányosak vagyunk, és ez érezhető lesz lakásunkon belül is. Pszichológiai igényünk, hogy legyen kivel beszélnünk, hogy közösséghez tartozzunk, és ez a lakóközösségre is igaz – akkor is, ha bérlők vagyunk.
4. Törekedjünk az otthonosságra! - Ha mi magunk szeretgetjük albérletünket (díszítjük, pl.: az asztalon lévő vázába virágot teszünk), akkor meghálálja: pozitív hatással lesz közérzetünkre.
5. Kellemes élményeink legyenek bérelt lakásunkban! – Ha próbálunk olyan otthoni programokat szervezni, melyeket egyébként is fontosnak és kellemesek, akkor a szerzett pozitív élményeket tudattalanul adott helyszínre is átruházzuk. Így az albérletről vidám kártyapartik, jó hangulatú vacsorák, kellemes közös főzések élménye jut majd eszünkbe. Ha az albérlet megtelik élettel, derűvel, otthonként fogjuk megélni benne életünket.
6. Az otthon egy érzés! – Az otthon nem pusztán fizikai környezetet jelent, hanem annál sokkal többet. Élményeket, érzéseket, kapcsolatokat, életképeket, pillanatokat. Pontosan ezért lehet otthonunk bárhol, ha teszünk érte. Ha viszont nem teszünk érte, sehol sem találjuk meg…
Laky J. Eszter
Képek forrása:
http://adorable-home.com/houses-and-apartments/two-in-one-1447/
http://adorable-home.com/houses-and-apartments/a-small-madrid-apartment-makes-the-most-of-its-space-5419/
http://inthralld.com/2013/03/15-unique-tiny-studio-apartment-design-ideas/
http://freshome.com/2012/10/01/bes-small-apartments-designs-ideas/