Gyönyörű bababútor kollekciókkal lehet találkozni, de nem szükséges teljes bútorcsaládot vásárolnunk. A babából nagyon hamar izgő-mozgó kisgyermek lesz, és szemünk fénye jobban fog örülni egy átlátható, szellős, vidám szobának, mint egy szekrényekkel, komódokkal telepakolt helyiségnek. Nézzük, a kisbaba alvókuckóját miként érdemes kialakítani!
Milyen ágyat válasszunk?
A hosszabbítható, átalakítható ágy költségtakarékos, bár kezdetben a kisebb méretű is még „nagy”. Gondoljunk csak bele! Kibújik a pici baba a szűk pocakból, és beletesszük egy számára óriási ágyba! A csöpp testét eddig körülölelte az anyaméh, most kiterül egy vége-hossza-nincs fekhelyen. Megláthatjuk, ő itt is próbál majd összekucorodni, vagy odasimulni valamihez. (Én sokáig a kiságyba egy összehengerelt takarót tettem be kisbabám köré, amihez odasimulva aludt, imádta!) Ha testvért is tervezünk, jó a kisebb méretű rácsos ágy, mert jó lesz majd a második gyermeknek. Addigra a kisebb kaphat olyan ágyat, amit már ő maga választ ki.
Hol legyen az ágy?
A legtöbb babaszobáról készült fotón a babaágy a szoba közepén áll. Még az állatok is úgy helyezkednek el, ha pihenni készülnek, hogy legyen, ami körülöleli őket. Ősi ösztön, hogy ha pihenünk (ami pszichológiailag is egy kiszolgáltatott helyzetet jelent), akkor védve legyünk. Legalább egy falhoz toljuk oda az ágyat! A kisbaba sem érzi magát biztonságban, ha körülötte nincs, ami védje.
Forgó játék az ágy fölé:
Bár már kivetítős, távirányítós, több dallamon megszólaló is létezik, én nem feltétlenül ajánlom az ágy fölé. Ha a baba az ágyat kezdettől csak alvásra fogja használni, és nem játékra, akkor könnyebb lesz elkerülni a „nemalvós” éjjeleket is. Bár a forgók altatódalt játszanak, én nem ismerek olyan szülőt, aki azt mondaná, hogy gyermekét segíti az elalvásban. A kisbabának a forgó játékok ingert jelentenek, amire figyel, követi szemecskéivel. Inkább felélénkül, és elkezd kapálózni, rugdosni, sikongatni, minthogy álomba szenderüljön tőle. Jó dolog, mint játék, de akkor ne az ágyba kerüljön! Az ágy kizárólag alvóhelyként funkcionáljon! (Ha mindenképpen szeretnénk forgót gyermekünknek, a szokások segíthetnek. Ha mindig csak az esti fürdés előtt kapcsoljuk be, akkor babánk megtanulja, hogy mi várható. Azt is fogja tudni, hogy fürdés után már csak alvás következik ágyikójában.)
http://www.tutiszoba.hu/gyerekszoba/25-munka/76-babaszoba-2#sigProGalleria6137f7ed66
Az ágy környéke:
A rácsos ágyba érdemes körbe rácsvédőt tenni, mert a forgolódó baba karja, lába könnyen beakadhat a rácsok közé, és riadtan ébred fel, ha nem tudja kiszabadítani. Figyeljünk arra, hogy egyszerű, visszafogott, kedves látvány legyen az, amit kicsink az ágyból lát. Ha túl sok inger van a kiságy körül, biztosan nem alszik a baba. Ne legyen zsúfolt, rendetlen az ágy környéke, és játékokkal, plüssökkel se töltsük meg a fekvőhelyet! Ha már elég nagy lesz ahhoz, hogy ha felébred, kicsit játsszon is, mielőtt ugraszt bennünket, lehet neki egy alvókát betenni az ágyba. Az alvóka (valamilyen puha alvótárs) azért is jó, mert ha idegen helyen kell altatni a picit, lesz, amit magával vihet – megszokott illattal, tapintással, színnel, ez fontos pszichológiai kapaszkodó lehet. Később, lehet, hogy pont ez válik majd számára átmeneti tárggyá.
Laky J. Eszter
Képek forrása: