Nyugovóra térni. Az egyik legszebb magyar kifejezés. Értelemmel használjuk, amikor kiejtjük? Hogyan lesz gyermekünknek nyugodt éjszakája? Lássunk 8 tippet!
1. Ismerjük meg gyermekünk napi élményeit! Az egész napunk meghatározza pszichológiailag az esténket, éjjelünket, és ez gyermekünkkel is így van. Ha sok inger érte, ha egész nap izgatott volt, talán az alvásra is lassabban hangolódik rá. Mi szülők, próbáljunk ezekre a napokra jobban felkészülni. Egy szereplés, iskolai dolgozat, vagy az osztálytárs szülinapi bulija gyermekünknek rengeteg élményt jelent, amitől felpörögve érzi magát. Ebből a fokozott hangulati állapotból kell neki megnyugodni, és lelkileg olyan állapotba kerülni, hogy képes legyen elaludni. Nem olyan könnyű…
2. Esti napló anyának és apának. Érdemes esténként legalább fél órát arra szánni, hogy gyermekünk mesél nekünk. Az a legjobb, ha a nap folyamán többször, frissen is elmesélheti élményeit, de este nagyon fontos, hogy kiürüljön a kis lelke, ne maradjon benne a napjából visszamaradt bánat, harag, félelem, izgalom. Ha elmondhatja, mint egy naplónak a vele történt eseményeket, élményeket, akkor elkerülhetőek az esti nemalvások, de még a rossz álmok is. (Kamasz gyermekünk pedig majd titkos naplójába jegyzetel, amit tőlünk gondosan elzár.)
3. Csak rutinosan! A szokások mindenkit segítenek – minden tevékenységben. Ráadásul „kondicionálódunk” is. Ha minden este olvasunk elalvás előtt, akkor lehet, hogy egy idő után már az éjjeliszekrényen fekvő könyv látványától is elálmosodunk. Gyermekünkben is kialakíthatunk hasonlót, ha lefekvés előtt mindig ugyanazokat a tevékenységeket végzi: fürdés, vacsi, fogmosás, mese, alvás.
4. Álomkuckóban alvás van. Az óvodákban a zenesarokban van mindig a hangszerekkel való játék, a meseszőnyegen történik a mesemondás, a mesegyertya elfújásával a mese végét jelzik. A gyerekek ezeket a kedves szokásokat, a teremben kialakított, saját fantázianévvel ellátott játékos zugokat, helyszíneket nagyon szeretik. Ha az ágy nem ágy otthon, hanem álomkuckó, ahol a kedves álmok már várják gyermekünket, akkor nagyobb kedvvel foglalja majd el alvóhelyét. A játék, a gyermekekhez közel álló szavak és kifejezések sokat segíthetnek minden helyzetben.
5. Az ágy alvásra való. Főleg pici babáknál ajánlatos, hogy az ágy ne funkcionáljon járókaként is, mert akkor nem lesz egyértelmű kicsinknek, hogy miért tesszük őt be. Ha a csecsemő az ágyat kizárólag alvásra használja, akkor ügyesen megtanulja, hogy oda azért fektetik, mert eljött az alvás ideje. Nyilván később már nehéz kivonni a játékból, a napközbeni használatból az ágyat (főleg, ha a szobában az az egyetlen ülőhely), de ha megoldható, legyen érvényes a fenti szabály később is.
6. Az én ágyam! – Már többször, más kontextusban is megfogalmaztam a választás jelentőségét. Ha gyermekünk (az általunk mutatott józan adott kínálatból) választhat magának saját ágyat, szívesebben fogja birtokba venni. Ha már van elképzelése, milyen falvédőt, éjjeli lámpát, ágyneműt szeretne, nyugodtan mondja el, mi pedig próbáljunk a kedvébe járni! A kedves alvóhelyen könnyebb az alvás is. Ma már baldachint, alagutat, zsebes tárolót is sokfélét kapni, ezek kuckósabbá, barátságosabbá teszik a fekhelyet. (Játékokat viszont ne engedjünk odapakolni, csak az alvós játékát!)
7. Nyugodt környezet – nyugodt alvás. Rendetlen szobában nem lehet aludni. Ha este megtörténik a szobában a játékok elpakolása, a szoba is készen áll a pihenésre. (Ráadásul reggel is jobb érzés úgy ébredni, hogy nem lépünk rá semmire, nem akadunk el semmiben.) A nyugodt környezethez az is kell, hogy az ágy körül ne legyenek olyan színek és tárgyak, amelyek zavarják a nyugalmat. Bár vidám, színes gyerekszoba-párti vagyok, az alvóhelyen ne legyenek élénk, harsány színek és minták! A funkciókat színekkel is el lehet határolni, az ágy körül letisztult, visszafogott látvány fogadja a gyermekünket. Ide jöhetnek a pasztell-árnyalatok, amik nyugtatóan, álmosítóan hatnak.
Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4
http://www.tutiszoba.hu/gyerekszoba/25-a-kicsik-tere/164-alvohelyzet#sigProGalleria025e80810d
8. Az otthon nyugalma. Ha az otthon és a család a békét, a meghittséget, a biztonságot jelenti a gyermeknek, akkor tudja, álmát szülei is vigyázzák. Legyen természetes a csend, a nyugalom, a halk szavak, az ölelés, az érintés, a simogatás, a jóéjtpuszi. Ezek mind segítenek nyugovóra térni.
Laky J. Eszter
Képek forrása:
Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4
http://adorable-home.com/kids-room/