Az otthon kedves, meleg, támogató környezete után az első jelentősebb új helyszín az óvoda lesz gyermekünk számára. Új személyekkel (nevelőkkel és társakkal), épülettel és udvarral, tárgyakkal, játékokkal, szokásokkal, hagyományokkal ismerkedik meg, a felsoroltakhoz fűződő viszonya pedig befolyásolja majd kötődését, élményeit. Az, hogy gyermekünk szívesen jár-e óvodába (vagy más intézménybe) azt több tényező együttesen határozza meg, de a megfelelő, esztétikus fizikai, tárgyi környezet mindenképpen pozitív hatással van a felnőttek és a gyermekek közérzetére. A jó közérzet, a kellemes környezet pedig segíti a nevelési munkát, a gyermekek egészséges fejlődését, és a kötődést is.
Az óvodai évzárók után, amíg a kisgyermekek nyaralnak, az óvoda épületében megkezdődnek a felújítási munkálatok. A termek és folyosók kipakolása arra is lehetőséget ad, hogy újragondoljuk a berendezési tárgyak (és óvodai tevékenységek) helyét, a dekorációkat, színeket. Sokszor elegendő az is, ha a meglévőt alakítjuk át, egészítjük ki. Általában pénzből is, és négyzetméterből is jóval kevesebb van az óvodákban, mint amennyire szükség lenne, de a kicsiből is lehet nagyot álmodni.
A falakat lehet több színnel festeni, ez a funkciók elkülönítését is segíti. A játszósarok lehet vidám pöttyös: elég a fehér falra sablonnal nagyobb méretű pettyeket varázsolni, nagyon fog tetszeni a kicsiknek. A mesesarok díszíthető virágokkal, falmatricával. Utóbbi azért is előnyös, mert újraragasztható (ezt azonban a gyerekeknek ne mutassuk, mert szívesen átvállalják majd ezt a feladatot). A zenesarkot hangjegyekkel, éneklő madarakkal tehetjük kedvesebbé, barátságosabbá. Ahol esznek és alszanak, ott kevesebb díszítőelemet alkalmazzunk, mert könnyen eltereli a figyelmüket. (Nyilván, van ahol az egész terem alakul át hálószobává, ilyenkor segít, ha minél jobban besötétítünk.) Az óvodás korú gyermekek nagyon szívesen játszanak szerepjátékokat, és ehhez nem feltétlenül van szükség konkrét tárgyakra. Sokszor helyszűke miatt nincsen kis konyha, babaszoba, kis piac. Ezek megvalósulásához is jól ki lehet használni a falakat: ügyes óvó nénik, szülők segítségével megfesthetők a babaszoba ablakai, egy kisvonat, vagy éppen a zöldséges bódé a ládákkal, pénztárgéppel. A plafonra lehet felhőt, napocskát, lufit, szivárványt festeni.
A hagyományos könyvespolcok, szekrények helyett választhatunk keskeny könyvtartókat, így nem csak a mesekönyvek kérgét látják a picik, hanem a szép, színes fedőlapjukat is, ami motiválja őket arra, hogy levegyék, és nézegessék. Ezzel a megoldással a könyvespolcok a színes könyvekkel együtt dekorációként is funkcionálnak.
A sötét, komor barna színű bútorokat is érdemes átfesteni, a fehér, vagy natúr bútorokból jobban kiemelkednek a színes játéktartók és játékok, ráadásul az egész tér könnyedebb hatást kelt majd. Az óvodai bútorok igazodnak a gyermekek méreteihez, általában a szekrények is alacsonyabbak, tehát nyugodtan használhatjuk őket a funkciók elkülönítésére. A mindkét oldalról használható polcok is praktikusak. Maradjon egy nagyobb terület játékhoz, de az elkerített sarkok alkalmasak arra, hogy kiscsoportban dolgozzanak, énekeljenek, feladatokat oldjanak meg a gyerekek.
A játékok, eszközök elrendezése mindig legyen jól átgondolt, logikus – a gyermek játékát, a nevelő munkáját segítve ezzel. Az építőjátékoknak olyan helyet válasszunk, ahol nagyobb tér van, hogy legyen lehetőség körbejárni a kész művet, és így az apró darabkák sem tűnnek el szekrény vagy radiátor alá. A jól kombinálható játékok egymás közelébe kerüljenek, így rávezethető a gyermekek figyelme arra, hogy a különböző játékok kreatívan felhasználhatók egymással.
A csoporttermet több tevékenységhez használják az óvodások (egyéni és közös játéktevékenységek, feladatok, kezdeményezések, étkezések, meseolvasás és dramatizálás, alvás), ezért nagyon fontos, hogy a napi tevékenységekhez illeszkedjen a terem egésze. A csoportok, és gyermekek nem egyformák, vannak „mozgékonyabb” és „nyugodtabb” közösségek. Egyet azonban biztosan kijelenthetünk: a szép, játékot segítő terembe szívesen érkezik majd reggelente minden óvodás, és boldogan engedi el az apró kezecskét a szülő is.
Laky J. Eszter
Képek forrása:
http://www.marthastewart.com/891326/ready-made-kids-bookshelves
http://roomsbyruss.com/services
http://www.homedit.com/top-7-beautiful-playroom-design-ideas/
http://www.homedit.com/cozy-playroom-friendly-decor/?utm_source=related-single-image&utm_medium=thumb&utm_campaign=he